přejít na obsah

Cesta ke svoboděCesta ke svobodě

Socha Pavla Tigrida

Program akcí je už hotový

V areálu Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě byl minulý týden umístěn sokl z bývalé sochy V.I. Lenina, který ponese bustu Pavla Tigrida.Slavnostní vyvrcholení projektu Cesta ke svobodě proběhne 13.-14. května, tiskovou zprávu, která obsahuje detailní rozpis programu přikládáme ke stažení.


Socha Pavla Tigrida

Přípravy slavnostního odhalení vrcholí

Studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida se po skoro rok trvající sbírce dočkají...
Ve dnech 13.-14. května proběhne v aule VŠB-TU Ostrava minikonference na téma Pavel Tigrid a Rádio Svobodná Evropa, jejímž vyvrcholením bude slavnostní odhalení sochy P. Tigrida v areálu jmenovaného gymnázia.Už teď je známo, že akce bude mít velmi důstojné obsazení.
Z Francie přijedou dcery P. Tigrida s rodinami, na konferenci vystoupí Karel Schwarzenberg a další pamětníci života v exilu či práce v Rádiu Svobodná Evropa, do Ostravy zavítají i zástupci českého a polského disentu.
Běžný rozpočet pořádajícího gymnázia však na takové projekty nestačí... můžete-li pomoci (drobným finančním příspěvkem, službou, materiálně...), budete vítáni.
Číslo dárcovského konta: 227736864 / 0300
Akci udělil záštitu pan Václav Havel.

Prezentaci o RFE a P. Tigridovi najdete ke stažení na webu Moderních dějin.


Cyklus přednášek pro školy

FILM A POLITIKA
Přednášky pro studenty SŠ navazují na dva ročníky debat "věda kontra iracionalita", které Educa24 agency spolupořádala s Českým klubem skeptiků Sisyfos a jimiž loni prošlo přes 1500 studentů ostravských středních škol.Potřeba zorientovat se v náročných mediálních obsazích, nutnost umět kriticky hodnotit práci médií, rozpoznat manipulaci a propagandistické postupy... to jsou základní dovednosti, jimiž by dnes měl být vybaven každý středoškolák. Je toho ale schopen? Uvidíme...
Projekt přednášek vychází z tematických plánů předmětu mediální výchova a bude probíhat 1x měsíčně celý rok. Termíny na I. pololetí a jednotlivá témata najdete v sekci program.
Máte-li zájem se akce zúčastnit, kontaktujte nás e-mailem nebo tel.: 774765550 nebo 603117848.


Začínáme hudebními workshopy!

Zítra se bude tančit všude aneb Soudobé dějiny v české hudbě.
Tak se jmenuje cyklus, který jsme připravili pro zájemce ze středních a základních škol MS kraje.V interaktivně vystavěných workshopech dva moderátoři prove- dou účastníky "soudobými dějinami pomocí české hudby". Pečlivý výběr skladeb a citlivá dramaturgie předvede podobu oficiální hudební scény (od 50.let a budovatelské a folklórní tvorby přes normalizační pop a střední proud) v kontrastu s produkcí hudebních souborů, které v době minulého režimu nesměly hrát.
V mluveném doprovodu bude zdůrazněn vliv zásadních historic- kých událostí na hudbu (převzetí moci KSČ v únoru 1948, kult Stalinovy a Gottwaldovy osobnosti, nástup kolektivizace v zemědělství, vliv roku 1968, normalizace, ale také důležité události disentu a undergroundové kultury se zaměřením na Ostravsko / Kryl, Hegerová, Rottrová, Nohavica, Štreichl...).Vzpomínáte si ještě někteří, co se hrálo a zpívalo v revolučních časech? Jak vypadala rozhlasová a TV hudební produkce? Zvládnete zanotovat oblíbené písně českých a světových diktátorů? Protestsongy odpůrců režimu a hudebních disidentů?
Aleš Petrič a Petr Zámarský (diskžokeji), budou reprezentovat svým vzhledem, mluvou, výběrem písní, interpretací textů a uplatněním argumentů oba póly moderní hudební minulosti: oficiální x neoficiální a písněmi vám pomohou osvěžit historickou pamět...Kapacita jednotlivých pořadů je cca 120 žáků, probíhají v rámci Moravskoslezského kraje. Máte-li zájem se akce zúčastnit, kontaktujte nás e-mailem nebo tel.: 774765550 nebo 603117848.


Cesta ke svobodě 2010

Po třítýdenním klidu spouštíme (vlastně i na žádost mnohých z vás) II. ročník akce Cesta ke svobodě.
Důvod je jednoduchý. Za prvé se dosud některé projekty nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce (např. odhalení sochy P. Tigrida bylo přeloženo na květen), za druhé se ukázalo, že "cesta ke svobodě" není jen záležitostí kulatých výročí a velkých happeningů, ale i drobné vzdělávací a výchovné práce. Stačí se jen rozhlédnout, pustit si zprávy nebo si přečíst noviny...
Takže zkrátka řečeno, chystáme i pro rok 2010 spoustu akcí, které se chtějí vracet k moderním dějinám a naší nedávné minulosti. Nechceme samozřejmě jenom nenápadně vzdělávat, ale taky se občas dobře pobavit a nezapomínat, že každá epocha je mnohem pestřejší, než nám ji představují články v učebnicích dějepisu...
Věříme, že tuto cestu podniknete i letos s námi!

I mlčení je lež - II. ročník

Ve dnech 9.–10.12.2009 pořádalo o.s. PANT v Ostravě II. ročník konference pro učitele a pracovníky ve školství s názvem "I mlčení je lež aneb jak učit o období komunismu".
Akce se týkala výuky problematického tématu na středních a základních školách. Více informací o účastnících a programu najdete na Moderní dějiny.cz.Totalitní městečko v médiích

Mediální ohlas totalitního městečka, které jsme připravili na Masarykově náměstí ve dnech 16.-18. 11. 2009 jako zážitkovou instalaci, jež připomíná 20. výročí listopadu 1989, překvapil mnohé z nás. Akce, která trvala tři dny nasbírala na internetu víc jak 5 tis. odkazů, byla prezentována ve všech významných televizích v ČR a pronikla i do většiny novin a časopisů. Alespoň takto děkujeme všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a přinášíme výběr ze stovek odkazů, kde najdete pár videoreportáží a článků. Třeba si některými připomenete zvláštní atmosféru akce nebo na záběrech najdete své přátele, kteří se do realizace zapojili. Ještě jednou všem veliké díky.

Videoreportáže:
Události ČT1
Události v regionech
Dobré ráno z Ostravy (ČT1)
Týden v regionech (12-16 minuta)
ČT24
TV NOVA
RTA TV
ČTK
České noviny
I-region

Video reportáže návštěvníků totalitního městečka:
Youtube I. část
Youtube II. část
Youtube III. část

Výběr z článků:
TÝDEN
BLESK
MORAVSKOSLEZSKÝ DENÍK
NEZAPOMEŇTE CZ


Od pondělí Totalitní městečko!

Program TOTALITNÍ MĚSTEČKO:
8.00 PŘÍJEZD HOSTŮ Z KNV KSČ
8:05 PROJEV Z BALKÓNU KAVÁRNY PRAHA
8:15 SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ MĚSTEČKA A ZAHÁJENÍ PROGRAMU
V INSTALACI NAJDETE:

LITERÁRNÍ STAN
HUDEBNÍ STAN
STAN ČESKÉ TELEVIZE<
RETRO STAN
STAN ŽELEZNÉ OPONY
ČESKÝ BUFET
OSTRAVA 1989!!!

doprovodný program pro školy a veřejnost

STAN EVROPSKÉ UNIE
(současnost České republiky v EU)

doprovodné akce ve dnech 16.11. a 18.11. dopoledne
JÍZDA RETRO BUSEM
(projížďka historickým centrem Ostravy s výkladem; jízdenka 30 Kč)
FILMY V MINIKINOKAVÁRNĚ
(každou celou hodinu, vstupné 30 Kč)
BESEDY S PAMĚTNÍKY V LITERÁRNÍ KAVÁRNĚ ACADEMIA
(v 9.00 a 11.00 hod., vstup zdarma)
EXKURZE DO PAMÁTNÍKU V HRABYNI
(odjezd BUSů v 8:00 hod. a 11:00 hod., jízdenka se vstupenkou 30 Kč)

odpolední soudružské vystoupení divadelních souborů ze spřátelených organizací:
16:00 PROJEV Z BALKÓNU KAVÁRNY PRAHA
16:05 SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ MĚSTEČKA A ZAHÁJENÍ PROGRAMU
17:00 hod. BÍLÉ DIVADLO – PŘED OPONOU ZA OPONOU
(městečko, alternativní vystoupení pouličního divadla)

Večerní doprovodný program pro veřejnost
16. 11. 18:00 DIVADLO FESTE BRNO – 89
/ trenažér jedné revoluce

(městečko stan; unikátní interaktivní divadlo, které vám dá poznat revoluční emoce, omezená kapacita 50 osob, vstupné 100 Kč, rezervace mailem nebo na tel.: 603117848

6. 11. 21:00 Divadlo Petra Bezruče "Bezruči v sametu"
Beseda s hercem a režisérem Janem Kačerem a hercem Janem Potměšilem nad tématy týkajícími se období před dvaceti lety. Oba pozvaní hosté se v roce 1989 aktivně podíleli na průběhu Sametové revoluce.

17. 11. 21:00 Divadlo Petra Bezruče "Bezruči v sametu" Debata s ostravskými herci: Kateřinou Krejčí, Janem Fišarem a Tomášem Jirmanem na téma 17. listopad před 20 lety - Svoboda tehdy a dnes.

17. 11.
9:00 – 14:00 Český rozhlas Ostrava Den otevřených dveří


18. 11. 18:00 FIDUCIA - VEČÍREK ČESKÉHO UNDERGROUNDU
Literární večer za účasti mimořádných osobností českého undergroundu (Ivan Magor Jirous, Pavel Zajíček, Tomáš Vtípil…)

19. 11. 16:00 FIDUCIA - LEO ŽÍDEK — MODEROVANÁ DEBATA S PŘEDSEDOU KONFEDERACE POLITICKÝCH VĚZŇŮ V OSTRAVĚ LEO ŽÍDKEM

Projekt podporuje Zastoupení Evropské komise v ČR a Statutární město Ostrava.


Festival studentských filmůUž za týden začne v Minikinokavárně třetí ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů Ostrava-Picture.
Letos je zapojen do projektu Cesta ke svobodě, jak jsme zde už informovali. Pokud se na soutěžní přehlídku svěžích studentských filmečků chystáte, nezapomeňte si rezervovat místo přes elektronický webový systém. Kapacita sálu je malá (cca 60 míst) a zvlášť na zahajovací projekci a závěrečné vyhlášení vítězů s následným večírkem na rozloučenou bude plno. Zklamaní loňští opozdilci by mohli vyprávět...

26.10., Josef Rauvolf, Klub Atlantik, Ostrava

II. část třídílného cyklu poslechových diskoték známého českého publicisty a překladatele, je opět věnována hudbě před rokem 1989. Přijďte si poslechnout staré pecky, které i po letech umí pořádně rozparádit.

Seminář pro učitele

Školní rok už je v plném proudu... a občanské sdružení PANT přichází s další částí cyklu seminářů pro učitele I mlčení je lež aneb Jak učit o době komunismu.Seminář bude věnován problematice politických procesů 50. let. Teoretickou část povede PhDr. Jiří Pernes, Ph.D., pracovník Ústavu soudobých dějin AV ČR, část didaktickou redaktoři portálu moderních dějin.

Ostrava-Picture

Letošní ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů Ostrava-Picture se stal součástí programu projektu Cesta ke svobodě. Festival proběhne v Žilině (5.-7. 11.) a v Ostravě (9.-13.11.) a ve workshopech a doprovodných projekcích bude řešit téma "Podoby a meze filmové svobody".Kromě toho se v rámci doprovodného programu budou promítat filmy žáků ZŠ a SŠ, které uspěly v soutěži pořádané ministerstvem obrany ČR "Bojovníci proti totalitě očima dětí".Na novou festivalovou znělku se můžete kouknout na Youtube.com


Portál Moderní dějiny

Dnes je to právě měsíc, co jsme spustili webový portál www.moderní-dějiny.cz a potvrdili si tak, že je o nedávné události naší minulosti velký zájem mezi učiteli, žáky i odborníky.Velký ohlas, který portál za tak krátkou dobu získal, je výsledkem náročné práce. Tvůrci webu se neorientují jen na sběr zajímavých témat o soudobých dějinách, ale publikují zde ke stažení celé výukové prezentace, didaktické materiály, dokumenty ve zvukových a obrazových souborech a mnoho dalšího. Ostatně posuďte sami, čím by mohl portál posloužit i vám...

DNES*** beseda ***DNES

29.9. Josef RAUVOLF, Klub Atlantik, Ostrava
Dobrý den všem přátelům dobré kultury, dnes večer bude v Klubu Atlantik besedovat známý český překladatel Josef Rauvolf, který se ve svém povídání a v ukázkách vrátí k hudbě a kapelám totalitního Československa. Poslechová diskotéka, I. část třídílného cyklu. Akce je součástí projektu Cesta ke svobodě.
Máte-li čas, nenechte si ujít.Rezervace lístků na www.klubatlantik.cz

Happening a koncert

23.9. I blbost je handicap, Ostrava
28.9. Plastici v podzemí, jeskyně Výpustek, Moravský kras
Happening I blbost je handicap namířený proti blbosti, totalitě a populismu v časech minulých i současnosti je akcí projektu Cesta ke svobodě, který se snaží netradičními formami připomenout 20. výročí listopadu 1989.
Je připraven bohatý program (viz plakát), ale můžete se taky zapojit do veřejného protestu proti rozhodnutí KÚ Moravskoslezského kraje o zastavení projektu stavby nové knihovny tzv. černé kostky (petice). Vyzýváme všechny, kterým není osud kultury v Ostravě lhostejný, aby na náměstí, na znak nesouhlasu s výše uvedeným postupem KÚ, přinesli knihy, které mohou postrádat a pomohli nám z nich vystavět symbolickou "protestní kostku".
Ani alternativa v kultuře není pro nás handicapem, takže pro zájemce bude připraven prostor k žonglování, malování na tělo či stěna pro sprejery.
V programu najdete koncerty, divadlo, ale také projekce soutěžních snímků loňského ročníku Mezinárodního festivalu studentských filmů Ostrava-Picture.

Koncert Plastiků se pro mnohé z vás jistě stane unikátním zážitkem. Na Svatého Václava zahrají v jeskyni Výpustek v Moravském krasu. Článek a video o historii jeskyně najdete na Aktuálně.cz
Doprava z Ostravy a Olomouce je pro zájemce zajištěna busy (zpáteční jízdenka z Ostravy je za 300 Kč), pro návštěvníky z Brna připravíme kyvadlový spoj z obce Křtiny.
Vstupenky jsou v předprodeji za 250 Kč, na místě za 350 Kč a lze je zakoupit:


Pokyny pro bezhotovostní koupi lístků:
a) cenu lístků (250,- Kč x počet) uhraďte na 501 500 43 81 / 5500, jako v.s. nezapomenout pro identifikaci uvést libovolné vámi zvolené šestimístné číslo;
b) na mail petr.panek@pant.cz nebo sms na číslo 602 764 931 zašlete info o platbě s uvedením zvoleného v.s. a vašimi iniciály (jméno, příjmení)
c) přijetí platby vám potvrdíme mailem nebo na vámi udané číslo mobilu
d) lístky buď pošleme poštou (nejpozději ve středu 23.9.) nebo předáme na místě před koncertem oproti identifikaci totožnosti. Potvrzení o úhradě si raději vezměte s sebou.
Nenechávejte rezervaci jízdenek a nákup vstupenek na poslední chvíli, kapacita jeskyně je omezená.


Webový portál Moderní dějinyV pondělí 7. 9. od 18:00 hod. proběhne v Klubu Atlantik setkání historiků, učitelů dějepisu a veřejnosti nad novým webovým portálem MODERNÍ DĚJINY.CZ. Akce je součástí slavnostního spuštění vzdělávacího interaktivního portálu zaměřeného především na učitele a žáky základních a středních škol. Vstup je zdarma, pro účastníky bude připraveno drobné pohoštění.

Členové redakční rady představí v krátkém vystoupení možnosti využití vzdělávacího portálu ve výuce soudobých dějin a zároveň se pokusí oslovit přítomné historiky a učitele s nabídkou odborné spolupráce. Ambicí portálu je totiž fungovat jako tzv. Web 2.0, což znamená, vytvářet atraktivní obsah masivním zapojením přispěvatelů, jejichž samostatné aktivitě bude poskytnut prostor, systémové zpracování a odborná reflexe. Setkání v Klubu Atlantik bude mít otevřený charakter, takže se mohou zapojit nejen učitelé, ale všichni zájemci o moderní dějiny. Těšíme se na vás.Proces s dr.Horákovou

je téma, které v současnosti plní stránky novin, pozornost je mu věnována v Českém rozhlase Leonardo, v České televizi a v řadě dalších médií... z trošku jiného pohledu bude proces mapovat Mgr.Petr Šimíček 11.6. od 18:00 hod. v Klubu Atlantik v Ostravě. Přijďte si jeho svěží interpretaci dramatických událostí roku 1950 poslechnout.
Dekáda solidarity

  "Co trvalo Polsku deset let, Maďarsku deset měsíců, východnímu Německu deset týdnů, to potrvá v Československu možná deset dnů." — Timothy Garton Ash
4. 6. 2009 v 16:00 hod. v knihovně na Masarykově náměstí
v Karviné-Fryštátu
proběhne vernisáž výstavy Dekada Solidarnosci. Akce potrvá do 30.6. 2009.4. června 1989 měli občané Polska jako první z podrobených národů sovětského bloku možnost vyjádřit své názory v alespoň částečně demokratických volbách. Na základě kompromisu mezi režimem a opozicí byla svobodně volena pouze část mandátů, avšak reakce společnosti žádný prostor pro oktrojovanou „polodemokracii“ nenechala. Více než 99 procent volených křesel v parlamentu získali kandidáti Solidarity a brzy na to mělo už Polsko prvního nekomunistického premiéra, Tadeusze Mazowieckého. Skončil tak dlouhý proces emancipace polské společnosti od nadvlády komunistické strany, který v duchovním rozměru začal návštěvou Jana Pavla II. v létě 1979, v srpnu 1980 propukl v hnutí Solidarita a překonal i násilí, jež na vlastní obyvatelstvo použila komunistická moc v prosinci 1981. Toto je příběh, který můžete sledovat na výstavě Desetiletí Solidarity.


NENECHTE SI UJÍT

další řadu přednášek na témata z nedávné minulosti, které jsme pro vás připravili ve spolupráci s CKV Ostrava. Při své cestě Moravou se v Klubu Atlantik 25.5. v 18:00 zastaví Jaromír Štětina a pokusí se o každoroční shrnutí problémů mezinárodní politiky...V souvislosti se Dnem památky obětí minulého režimu (27.6.) se můžete dozvědět zajímavé okolnosti procesu s Dr. Miladou Horákovou (11.6. od 18:00 v Klubu Atlantik přednáší Mgr. Petr Šimíček) a společně s pražskými historiky podebatovat o závěrech konference VONS, která se zabývala lidskými právy a pádem komunistických režimů ve Střední Evropě (se zprávou vystoupí 26.6. od 18:00 v Klubu Atlantik Tomáš Bursík).


Sbírka na sochu P. Tigrida

Studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě se rozhodli získat prostředky k výrobě a instalaci sochy Pavla Tigrida, která by měla být umístěna v areálu školy a za účasti známých osobností slavnostně odhalena 29. září 2009.
Cílová částka, kterou je nutné sbírkou zajistit byla vyčíslena na 350 000 Kč. Pomůžete jim?Retro disco plesPrvní společný ples Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a Gymnázia Olgy Havlové proběhne 30. 4. v třebovickém klubu Labyrint a svým stylem naváže na dubnovou módní přehlídku.
Dobové oblečení a disko hudba s malou kulturní vložkou připomenou estetiku minulého režimu a stanou se jistě zdrojem dobré zábavy jak mezi učiteli, tak studenty.
Neváhejte a rezervujte si vstupenky, neboť akce má omezený počet míst. Lístky budou na jméno, plesu se mohou zúčastnit pouze stávající studenti II. a vyšších ročníků obou škol, absolventi, učitelé a partneři projektu Cesta ke svobodě.

Módní přehlídka v RETRO stylu

V úterý 7. 4. od 18:00 hod. se Klub Atlantik zaplní učiteli a studenty Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, kteří se rozhodli uspořádat přehlídku oděvů ve stylu 70. a 80. let.
Pořadatelům nejde jen o recesi a zábavu, ale chtějí tímto neobvyklým způsobem upozornit na zahájení pěněžní sbírky, jejíž výnos bude použit k financování výroby sochy Pavla Tigrida, která má být na podzim odhalena před budovou porubského gymnázia.Pro návštěvníky v dobových kostýmech bude připraveno malé občerstvení (koutek československo-sovětského přátelství se samovarem a ochutnávkou čaje a pirožků, žlutá sodovka, paštika Májka a rohlíky, studentky napečou bublaninu se zavařeninou, bábovky a jiné dobroty domácí kuchyně).
Studentům se podařilo svou akcí již teď mediálně zaujmout a případným dárcům nabízejí reklamu jak na přehlídce, tak na RETRO plese, který plánují na konec dubna. Máte-li zájem pomoci, kontaktujte nás.
Registrace sbírky je k nahlédnutí.

TISKOVÁ KONFERENCE

Ve středu 18. 3. od 11:30 hod. se v Radnici města Ostravy uskuteční tisková konference k projektu Cesta ke svobodě (místnost č. 206)Živé pochodně - závěrečná část

 • Riszard Siwiec 11.3. 2009 18.00 hod. Minikino kavárna projekce filmu M. Drygase Uslyšíš můj křik, úvodní slovo přednese generální konzul PL v Ostravě, pan J. Kronhold. Historický kontext události připomene Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny v Praze, autor knihy Živá pochodeň na Stadionu Desetiletí (autogramiáda, prodej knihy včetně CD). Akce proběhne ve spolupráci s Konzulátem Polské republiky v Ostravě.  Konference o normalizaci

  Ve dnech 3.- 4. března 2009 v prostorách Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě proběhne studentská konference, jejíž letošní téma je:
  Československo a Ostrava v čase normalizace.
  Akce probíhá pod záštitou primátora Ostravy Ing. Petra Kajnara a je připravena studenty pro mladé lidi ze 3. a 4. ročníků středních škol z Ostravy a okolí, které zajímají moderní dějiny, politologie, právo či další společenské obory.
  Z kapacitních důvodů zveme pouze tříčlenné až pětičlenné skupiny studentů s doprovodem jednoho pedagoga. Přihlášku s přesným počtem zájemců zasílejte, prosím, do čtvrtka 26. února 2009 na jsovadina@seznam.cz
  Účastnický poplatek činí 100,- Kč / osobu.  Živé pochodně

  Tak se jmenuje první část projektu Cesta ke svobodě, která se pokouší připomenout živé oběti událostí roku 1968 a 1969.
  Ve třech večerech chceme diskutovat o Janu Palachovi, Janu Zajícovi a Riszardu Siwiecovi, tedy o mužích, kteří se upálili na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

  • Jan Palach 19.1. 2009 13.00 hod. Klub Atlantik projekce filmu M. Peera "Ticho", lektorský komentář katedra historie Ostravské univerzity
  • Jan Zajíc 24.2. 2009 18.00 hod. Klub Atlantik projekce filmu Mgr. Vladislava Kučíka "JAN" z produkce ČT Ostrava, setkání s bratrem zemřelého, panem Jaroslavem Zajícem
  • Riszard Siwiec 11.3. 2009 18.00 hod. Minikino kavárna projekce filmu M. Drygase Uslyšíš můj křik, úvodní slovo přednese generální konzul PL v Ostravě, pan J. Kronhold. Historický kontext události připomene Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny v Praze, autor knihy Živá pochodeň na Stadionu Desetiletí (autogramiáda, prodej knihy včetně CD). Akce proběhne ve spolupráci s Konzulátem Polské republiky v Ostravě.
   TOPlist


 • nahoru ^