přejít na obsah

Cesta ke svoboděCesta ke svobodě

II. ročník konference I mlčení je lež
Ve dnech 9.– 10.12.2009 pořádalo o.s. PANT v Ostravě II. ročník konference pro učitele a pracovníky ve školství s názvem "I mlčení je lež aneb jak učit o období komunismu". Akce se týkala výuky tohoto tématu na školách. Letošní rok byla konference pojata jako mezinárodní s účastí hostů a vystupujících z Česka, Slovenska a Polska. Více informací o vystupujících, programu, záštitách a fotografie z obou jednacích dní najdete na www.moderni-dejiny.cz.


Totalitní městečko v Ostravě

Ve dnech 16.-18. listopadu vyrostlo na náměstí Lidových milicí (dnešním Masarykově) „Totalitní městečko"– zážitková instalace v provizorním stanovém táboře jako metafora života československé společnosti v komunistickém státě. Akce byla především připomínkou dvaceti let od pádu totalitního režimu v listopadu 1989. Program určený studentům, žákům i ostravské veřejnosti shrnoval v instalacích, projekcích, prožitkových situacích a pouličních performancích čtyřicetiletou historii československého komunistického režimu v zásadních fenoménech a údobích.

Třídenní program byl rozložen do několika částí: hlavní instalaci tvořila imitace socialistického, drátěným plotem ohrazeného tábora „Totalitního městečka“, za jehož hranicí byl postaven stan Zastoupení Evropské komise v ČR a navazující doprovodné aktivity, které se nacházely v blízkosti centra města (viz níže).

Totalitní městečko
Vstup do „totalitního městečka“ zahajoval každé ráno projev generálního tajemníka KSČ s.Gustáva Husáka(v podání herce divadla Aréna Reného Šmotka) z balkónu Knihkupectví Academia. Při vstupu do areálu návštěvníci pod dohledem příslušníků VB absolvovali projekci dobových fotografií, která rekapitulovala čtyřicetiletí totality pásmem kontrastně řazených obrazů socialistické propagandy a realistických snímků skutečného života. Šikováni milicionáři a poučeni o pravidlech pobytu v táboře, vyslechli návštěvníci několik budovatelských písní v podání dětského pionýrského sboru žáků ZŠ Karviná-Mizerov a vydali se na prohlídku jednotlivých stanů – expozic.

Ve stanu „železné opony“ mohli zhlédnout jeden z dílů cyklu ČT „Příběhy železné opony“ a posléze také výstavu „Stěna smrti“, která rekapituluje jednotlivé případy úspěšných i neúspěšných pokusů o přechod státní hranice z komunistického Československa do svobodného světa.

Zážitkový program v “RETRO stanu“ nabízel pohled do komunistické každodennosti (připraveny byly dobové materiály – vyplňování žádosti o devizový příslib, kádrový dotazník, vyjádření ke vstupu vojsk, vyřizování dokumentů, socialistické volby, nákup auta na pořadník ve s.p. Mototechna, objednávka zahraničního zájezdu do socialistické ciziny u CKM, retro módní přehlídka ap.).

V literárním stanuse mohli návštěvníci seznámit se socialistickou propagandou, literaturou a dobovými plakáty, stejně jako s tvorbou autorů samizdatu či exilu. Kolekci plakátů a básní obou tvůrčích okruhů výrazně doplňovaly vystavené dobové tisky zapůjčené antikvariátem Fiducia.

Hudební stan nabízel průřez československou populární hudbou od let padesátých až do doby vrcholící normalizace. Dva diskžokejové (svazák Petr Zámarský a vyznavač hnutí hippies Aleš Petrič) svou produkci zajímavě komentovali a občas nechali zaznít i nahrávky orginálních projevů komunistických kulturních pracovníků a politiků. Atmosféru stanu dotvářely také tři tanečnice, které předváděly prvky disco tanců a občas strhli k tanečníím kreacím i početné přihlížející.

Filmový stan nabízel unikátní normalizační snímky Československé televize z produkce Televizního studia v Ostravě. Promítané filmové smyčky zachycovaly dobové zpravodajství, ideologické, reportážní, zábavné a hudební pořady. Každý den odpoledne městečko hostilo pouliční představení Bílého divadla Ostrava "Před oponou za oponou...“, v pondělí také v jednom ze stanů vystoupilo brněnské Divadlo Feste s představením „Osmdesátdevět – trenažér jedné revoluce“.

Stan Zastoupení Evropské komise v ČR na náměstíAktivity a programy tohoto stanu nabízely návštěvníkům základní informace o Evropské unii a jejích základních institucích, představovaly rovněž současnost ČR v EU. Lidé zde mohli sledovat dokumentární filmy, získávat informační publikace, setkávat se s pamětníky listopadových událostí roku 1989 v Ostravě. Ve stanu byla instalována výstava studentů Gymnázia Olgy Havlové „Pád komunismu v Československu“ a její tvůrci zde také denně prezentovali svůj film sestavený ze vzpomínek pamětníků.


Doprovodný denní program
Studenti a žáci, kteří navštěvovali městečko se svými učiteli v pondělí a ve středu od 8 do 14 hodin, mohli po návštěvě náměstí zvolit z několika možností návazného programu. Buď se účastnili výjezdu do Památníku Hrabyň, kde je čekala výstava a přednáška o H. Píkovi, nebo mohli diskutovat s pamětníky v Literární kavárně knihkupectví Academia. Mohli se rovněž svézt ve veterán autobusech po centru města s kulturně-historickým výkladem, popřípadě sledovat televizních dokumenty z produkce Ostravského studia ČT.

Večerní program
Divadlo Petra Bezruče „Bezruči v sametu“ (16.11.)
Beseda s hercem a režisérem Janem Kačerem a hercem Janem Potměšilem o událostech a atmosféře listopadu 1989. Oba pozvaní hosté se aktivně podíleli na průběhu Sametové revoluce na Ostravsku.

Divadlo Petra Bezruče „Bezruči v sametu“ (17.11.)
Debata s ostravskými herci Kateřinou Krejčí, Janem Fišarem a Tomášem Jirmanem na téma 17. listopad před 20 lety - Svoboda tehdy a dnes.

Den otevřených dveří v Českém rozhlase Ostrava (17.11.)
FIDUCIA - VEČÍREK ČESKÉHO UNDERGROUNDU (18. 11.)
Literární večer za účasti mimořádných osobností českého undergroundu (Ivan Magor Jirous, Pavel Zajíček, Tomáš Vtípil…)

FIDUCIA - LEO ŽÍDEK — MODEROVANÁ DEBATA S PŘEDSEDOU KONFEDERACE POLITICKÝCH VĚZŇŮ V OSTRAVĚ LEO ŽÍDKEM (19. 11)

Akce připravilo o.s. PANT a Educa24 agency, jejichž partnery se stalo Zastoupení Evropské komise v ČR a Statutární město Ostrava. Velkou měrou se na úspěšné realizaci programu podíleli také studenti Jazykového gymnázia P. Tigrida a Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě."Plastici v podzemí", koncert, 28. 9. 2009, jeskyně Výpustek, Moravský kras

Legendární Plastic People of the Universe se vrátili do podzemí! Na Svatého Václava zahráli v jeskyni Výpustek (viz foto v galerii)...Žili tady jeskynní medvědi, nedaleko ve Křtinách G. Santini postavil svůj barokní chrám, nacisté tu montovali součástky svých letadel, komunisté chtěli odtud velet jaderné válce. Nyní sem, do míst, kde kráčely dějiny, přišli P.P.U., aby svou hudbou tyhle podivné světy pomohli propojit.Po náročném vybalování se někteří členové organizačního týmu ještě vydali na "spanilou jízdu" po okolních vesnicích, aby pomocí megafonu propagovali unikátní jeskynní koncert.Během dopoledne bylo vše nachystáno, v jeskyni bylo příjemných 8°C.Událost si samozřejmě nenechala ujít Česká televize. Záznam z koncertu odvysílá 22.11. 2009 v rámci večera věnovaného 20. výročí listopadu 1989.Členové kapely a doprovod absolvovali těsně před koncertem prohlídku vojenského bunkru, který je dnes přístupný návštěvníkům Moravského krasu.A něco před šestou už se davy valily do příjemného chládku...Aby se tam (s malou přestávkou) až do půl deváté vydržely dobře bavit a zahřívat...Koncert byl vynikající. Náročnou akustiku a chlad zvládli skvěle zvukaři i kapela.Neopakovatelně působil i prostor jeskyně, její zákoutí, stíny, barevné odrazy a všudypřítomná kapající voda...Snad se nám i napřesrok podaří něco podobného znovu uspořádat. Díky všem!

Ohlasy koncertu v médiích (výběr):
České noviny (server ČTK)
Aktuálně cz
Týden
Blanenský deník (foto)


I blbost je handicap

Happening, který proběhl na Masarykově náměstí v Ostravě 23.9. 2009, měl fantastickou atmosféru, úžasné počasí a vynikající zvuk. Během šesti hodin se na pódiu, ale také pod ním a v dalších zákoutích náměstí vystřídala řada kapel. Baron Prášil odstartoval šňůru svižných skladeb, na kterou navázaly temperamentní Glayzy a Charlie Straight. Především mladší část publika očekávala vystoupení Ewy Farné s neskrývaným nadšením a když se jejich oblíbenkyně představila i v nové roli moderátorky, nechtěli ji "mládežníci" pustit z pódia.V Ostravě méně známí, ale vynikající Živé kvety připomněly hudebnost slovenštiny a mnohými texty podtrhli téma setkání (Sloboda). Vrcholem se pak pro všechny stalo nekompromisní pankerství Visacího zámku, který v muzice ani v doprovodném slovu nešetřil současnou levici.Za divadelní alternativu nemohlo chybět Bílé divadlo, nestor ostravské amatérské scény. Početný soubor předvedl dva vstupy: první byl zajímavou variací textů Bohumila Hrabala a odstartoval stavbu protestní kostky, druhý uvedl "bílou lokomotivu", jejíž supící vozy-postele propojily stovky přihlížejících.Po setmění vystoupila skupina skákajících artistů, z nichž se ten nejodvážnější rozhodl protestní kostku překonat přemetem. Přes obavy pořadatelů o bezpečí jeho i diváků skok provedl famózně a víc jak 3 metry širokou a 1,5 metru vysokou hradbu knih hravě zdolal.Kolem půl desáté větší část náměstí osiřela, i když někteří milovníci slovesnosti dlouho do noci přebírali protestní hromadu knih a vybírali skvosty, které tam neznalci odložili. Bylo to skvělé. Snad s námi souhlasíte. Pokud se chcete podívat na pár obrázků, navštivte sekci "fotky a videa". O akci informovala také Česká televize v Událostech v regionech (15:00 - 17:40 min. pořadu) a v Dobrém ránu (8:06 - poslední položka programu), Český rozhlas Ostrava v pořadu Koktejl a řada dalších médií "zde malý výběr článků". "Diskuse o akci".

Monstrprocesy jako divadlo?

Ve čtvrtek 11.6. se v ostravském klubu Atlantik pokusil
Mgr. Petr Šimíček detailně rozebrat některé části procesu
s dr. Miladou Horákovou, aby přítomným dokázal, že se jednalo o akci, která měla charakter divadelního představení.Navázal tak na právě skončený dokument ČT, v němž se
s podobným výkladem také setkáváme. Plný sál a dramatická atmosféra způsobily, že se téma probíralo ještě několik hodin v přilehlých restauracích. Nezapomeňte, že červnové akce vyvrcholí Dnem obětí komunistického režimu, v jehož předvečer budou v Ostravě přednášet historici z ÚSD Praha (viz "právě se děje").


Dekada Solidarnosci / Karviná-Fryšták

Ve čtvrtek 4.6. byla v městské knihovně v Karviné-Fryštáku otevřena výstava mapující 10 let působení polské Solidarity.Na pečlivě připravených panelech se návštěvníci mohou seznámit s faksimilemi originálních dokumentů, historickými fotografiemi i komentářem odborníků, který události v Polsku dává do mezinárodních souvislostí.Výstava bude otevřená až do 30.6., všechny panely jsou dvojjazyčné (čeština - polština), Regionální knihovna Karviná se nachází na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštáku, nedaleko zdejšího zámku, tedy v místech čilého turistického ruchu, kde najdete příjemné zázemí pro malý rodinný (odpolední) výlet...
Jaromír Štětina v Klubu Atlantik (25.5.)

Návštěvy bývalého válečného zpravodaje a současného nezávislého senátora jsou v Ostravě každoroční tradicí, kterou se, jak vidno, daří udržet i v časech předvolebních kampaní. Jaromír Štětina se i letos pokusil komentovat současná ohniska mezinárodních problémů, představit svůj pohled na islámský fundamentalismus a posuny ve "válce s terorem", jak je reprezentuje americký prezident B. Obama.V sále plném debatérů se řešily především postoje Ruska a jeho mocenská politika posledních několika let. Přítomní se po zhlédnutí dokumentárního filmu o válce v Čečensku "pustili" do proruské politiky prezidenta Václava Klause, takže se ohnivě debatovalo ještě v přilehlé kavárně.
Oslava "Ústavy 3.května" na polském konzulátu

připomněla nejen památný den polské historie (ústava byla přijata roku 1791), ale také společnou cestu Čechů a Poláků, která vedla k pádu totalitního režimu a nástupu svobodné společnosti.. Polský konzul Jerzy Kronhold za účasti významných hostů z české i polské strany pokřtil dva rozložité platany v zahradě konzulátu jmény Lech a Václav - po Lechu Wałęsovi a Václavu Havlovi.K jejich kořenům pak byl umístěn kamenný obelisk s bronzovou deskou upomínající svým textem na události roku 1989. Ani jeden z bývalých disidentů a exprezidentů se sice akce nemohl zúčastnit, přesto všechny přítomné potěšili zaslanými listy (Havel, Wałęsa) s přátelským poselstvím...Krásné počasí, pestrá společnost a pozorní hostitelé vytvořili prostředí, ve kterém se nejen ochutnávala výborná polská kuchyně, ale zároveň se plánovaly další česko-polské akce a programy, které by dobré vztahy pomohly udržovat a rozvíjet.I mlčení je lež aneb Mýty a realita roku 1968
20. dubna 2009 na ZŠ Mitušova 8 v Ostravě-Hrabůvce proběhla II. část série seminářů pořádaných o.s. PANT. Rok 1968 byl interpretován historiky, pamětníky i učiteli, kteří si v závěrečných workshopech vyměnili zkušenosti a diskutovali o tom, jak k fenoménu našich nedávných dějin přistupovat.Program seminářů byl tradičně pestrý, takže se účastníci mohli seznámit s pohledem Boleslava Navrátila, novináře, který zavzpomínal na tvůrčí svobodu konce 60.let v regionálním tisku i historičky prof.PhDr.Niny Pavelčíkové, CSc. z Ostravské univerzity, která se věnovala "obnově občanské společnosti na příkladu ostravského regionu".Po přednáškách se seminaristé rozdělili na skupinu učitelů ZŚ a SŠ a dále pracovali v samostatných workshopech, které vedli: Mgr. Jana Jeřábková, Mgr. Ivo Kopeček, Mgr. Robert Novotný (sekce ZŠ - rok 1968 v dobových materiálech a regionálním tisku);Mgr. Jiří Hruška a Mgr. Petr Šimíček (sekce SŠ - rozhlasový dokument v hodině dějepisu a interpretace publicistických textů jako studentské cvičení).Učitelé se pak pokoušeli simulovat práci ve třídě a vymýšleli postupy jak využít dobového tisku při skupinových činnostech.

Akce byla všemi přítomnými pozitivně hodnocena, organizátoři srdečně zvou zájemce k účasti na III. části cyklu seminářů, která se bude věnovat problematice roku 1989 a proběhne
8.6. 2009 (9:00 - 16:00 hod.) na Gymnáziu Olgy Havlové.
Přihlášky lze zaslat jednoduše e-mailem.


Módní přehlídka ve stylu 70.-80. let
7. dubna 2009 se v Klubu Atlantik asi 90 příchozích na dvě hodiny přeneslo v čase! Kam? Do posledního dvacetiletí socialistické éry, kterou si vesele připomněli především prostřednictvím dobových módních trendů.Nešlo však jen o recesi, učitelé a studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě chtěli akcí upozornit na zahájení veřejné sbírky, která by jim měla přinést prostředky k výrobě a instalaci sochy Pavla Tigrida v areálu školy. Akci zahájil příjezd soudružky ředitelky Průšové a jejích dvou zástupců (dojeli nablýskanou Tatrou 603), všechny vítal špalír tleskajících podřízených.Pak následovalo víc jak 50 modelů (viz záložku fotky a videa; vystoupili i učitelé a absolventi), které v dobovém jazyce a s odkazy na historické reálie komentoval dějepisář Jiří Hruška. Aby byla dobová atmosféra skutečně socialisticky realistická, bylo i občerstvení v retro stylu. Pirožky v koutku československo-sovětského přátelství, žlutá sodovka, bublanina, rohlíky s paštikou Májka atakdále a atakpodobně. Velký dík si zaslouží pekařství Illík, které zdarma spoustu dobrot dodalo.
Tisková konference

18. března 2009 proběhla v malém sále Radnice města Ostravy tisková konference k projektu Cesta ke svobodě. Představitelé města (primátor P. Kajnar a jeho náměstek L. Pospíšil) se přihlásili k myšlence společného připomínání minulosti a přítomné novináře ujistili o podpoře celé akce. Pan primátor Petr Kajnar oznámil udělení své záštity projektu a popřál všem organizátorům mnoho zdaru v jeho naplňování. Ty zastupovali členové realizačního týmu projektu (F. Rohan za Centrum kutury a vzdělávání Moravská ostrava, J. Hruška za Educa24 agency, P. Pánek a P. Šimíček za o.s. PANT). S ukončením tiskové konference byly také oficiálně spuštěny tyto webové stránky a oznámen záměr zahájit sbírku na sochu Pavla Tigrida, která by měla být v říjnu t.r. slavnostně odhalena před porubským gymnáziem stejného jména.„ČESKOSLOVENSKO A OSTRAVA V ČASE NORMALIZACE“

Učitelé a studenti Gymnázia Olgy Havlové uspořádali ve dnech 3.-4. března 2009 IV. ročník studentské středoškolské konference, která tematicky navazovala na loňské téma „Československo a Ostrava v roce 1968“. Akce se zúčastnilo téměř sto středoškoláků z Ostravska, ale také z Chocně či Zlína. Se studenty na konferenci přišli také jejich učitelé dějepisu, kteří si tak mohli z akce odnést mnohé metodické náměty a inspiraci pro svou práci.Konference se konala pod záštitou primátora města Ostravy pana Petra Kajnara, město Ostrava její konání podpořilo grantem, partnersky se na projektu podílelo také o.s. PANT a ostravské studio České televize.První konferenční den slavnostně zahájila ředitelka školy Dagmar Juchelková, svou podporu tlumočil také starosta ÚMOb Poruba Lumír Palyza.Bohatý program otevřela projekce filmu Vlastimila Venclíka Nezvaný host (1969), který se stal východiskem pro diskusi o nástupu normalizace v Československu a pro následnou prezentaci "Náběh, počátky a podoby normalizace", kterou vedl Jiří Sovadina. Pak byli účastníci rozděleni do dvou skupin a pracovali v tvůrčích dílnách. První workshop "Obraz normalizace v dobových textech" vedl Lukáš Bárta, druhý "Oficiální a undergroundová hudební produkce za normalizace" řídil Tom Rett. Oba lektoři pracovali s dobovými texty (básněmi, záznamy StB) a hudebními nahrávkami (oficiální hudba, nezávislá scéna, underground).Po obědě vystoupili vzácní hosté, osobnosti literárního undergroundu Martin Machovec a Petr Placák na téma "Underground – kořeny, podoby, osobnosti". Ve svém vyprávění objasnili studentům fenomén undergroundu, podzemní kultury, samizdatu a poté rozvinuli na tato témata velmi živou diskusi. Následovala projekce filmu režisérky Jany Chytilové z roku 2001 The Plastic People of the Universe (příběh kapely, která proti své vůli tvořila dějiny), ve kterém se studenti seznámili s historií nejvýznamnější české undergroundové hudební skupiny, jejími skladbami a texty.Zároveň se dozvěděli podrobnosti o pronásledování kapely státní bezpečností, o propagandistické kampani proti ní, o soudu s výraznými představiteli undergroundové hudební scény a vzniku Charty 77. Tento filmový zážitek byl pak umocněn návštěvou večerního koncertu The Plastic People of The Universe v martinovském klubu Garage.Druhý konferenční den pokračoval projekcí 29. dílu z normalizačního seriálu 30 případů majora Zemana „Mimikry“, po jehož zhlédnutí následovala živá debata, kterou moderoval Petr Šimíček. Studenti zjišťovali, jakými metodami utvářela normalizační propaganda veřejné mínění, jak démonizovala nezávislé hudební aktivity a skupiny.Na konferenci se svými příspěvky vystoupili také studenti Gymnázia Olgy Havlové v cyklu „Normalizační každodennost“, v němž se pokoušeli interpretovat dobové reálie 70. a 80. let (organizace mládeže, cestování, volný čas, odívání, svět venkova atd.).Závěrem dvoudenní akce zavzpomínal na normalizační léta a disent fotograf Bohdan Holomíček, Tomáš Hradílek a Jan Král, dramaturg ČT Ostrava Josef Albrecht prezentoval dokumentární filmové projekty Abeceda zločinů komunismu a Příběhy železné opony, vzdělávací aktivity o.s. PANT představil Petr Pánek. Akce byla pozitivně přijata všemi účastníky i hosty a vzbudila značný zájem médií (především ČT Ostrava). Všem, kteří se na jejím bezchybném chodu podíleli, touto cestou ještě jednou děkujeme a těšíme se na příští ročník!
Živé pochodně - Riszard Siwiec
11. března 2009 se v Minikinokavárně uskutečnilo setkání, které mělo připomenout oběť polského občana R. Siwce, který se v září roku 1968 upálil na protest proti účasti polské armády na okupaci Československa.
Večer svým úvodním slovem zahájil polský konzul p. Jerzy Kronhold, který připomněl, jak důsledně byly polskou tajnou policií informace o zemřelém utajovány a vyzdvihl lidskou hodnotu Siwcova činu.Poté návštěvníci zhlédli film M. Drygase Uslyšíš můj křik, který na ploše asi hodinové dokumentární rekonstrukce umožní vyslechnout nejbližší příbuzné oběti, ale i náhodné svědky jeho tragického činu. Film se trychtýřovitě stáčí k závěrečné několikasekundové scéně, kde jsou všechna předchozí slova konfrontována s originálními archivními záběry hořícího.
Po projekci vystoupil s odborným historickým komentářem Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny, autor knihy Živá pochodeň na stadionu Desetiletí, který odhalil historické souvislosti činu R. Siwce a promluvil o tom, jak je přijímán v současném Polsku. Ani krátká diskuse ovšem nepřinesla osvobozující úlevu od temných pocitů , které intenzivní zážitek obrazu boje jednotlivce s totalitní mocí přinesl. Sál se tiše vyprázdnil a do večerní Ostravy si každý nesl břímě svých úvah nad odpovědností k celku a podobou hrdninství.Živé pochodně - Jan Zajíc
24. února 2009 proběhl v klubu Atlantik další díl z cyklu besed a projekcí o bojovnících s totalitarismem, tentokrát se hovořilo o oběti studenta Jana Zajíce.
Nejdříve se promítal film V. Kučíka "JAN", který vznikl v produkci ostravského studia ČT již v roce 1991. Jedná se o citlivě stylizovanou filmovou baladu, která překvapí naléhavostí a nadčasovostí obrazové výpovědi, jež i po letech způsobuje mrazení a vyvolává sebezpytující otázky po skutečných hodnotách a ochotě za nimi stát až do "hrdel a statků".
Po projekci proběhla beseda s Jaroslavem Zajícem (bratr Jana), který přítomným vyprávěl o tom, jak se rodina s nečekanými událostmi vyrovnávala a jak se jim žilo v normalizaci. Povídání to bylo neveselé a zvláště mladí lidé v publiku občas nechápali, jak složitě se žilo v éře plné strachu a nedůvěry.
I mlčení je lež aneb Jak učit o době komunismu
(semináře pro středoškolské učitele)

23.ledna 2009 byl na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě zahájen cyklus seminářů pro středoškolské učitele, který se snaží vidět naši nedávnou minulost z mnoha perspektiv (semináře vedou erudovaní historici, politologové, právníci a pedagogové). Jejich důležitou součástí je metodicko-didaktická část, kde se učitelé seznámí s možnostmi, jak ve výuce zajímavě využít dobové archivní materiály, zvukové či filmové záznamy apod. Akci, kterou pořádá o.s. PANT pod záštitou MVDr. Jiřího Lišky, místopředsedy Senátu ČR, zahájila PhDr. Jaroslava Wenigerová.Teoretická část semináře poskytla přítomným učitelům aktuální výsledky historického bádání, Mgr.Martin Tichý z Ústavu pro studium totalitních režimů objasnil základní fakta z období let 1945-48 a vysvětlil podstatu únorové vládní krize a jejího řešení.
Mgr. Vlastimil Havlík z Katedry politologie FSS MU v Brně přednesl příspěvek na téma "Jak vlastně fungoval politický systém let 1945-48?" Živý zájem vyvolala především otázka ústavnosti či neústavnosti, demokratičnosti či nezákonnosti převzetí moci komunisty, o těchto tématech se pak hojně diskutovalo i mimo fórum seminární místnosti.Didaktickou část vedli dva pedagogové porubských gymnázií: Mgr. Jiří Hruška (Únor 1948 v literatuře a filmu) a Mgr. Petr Šimíček (Únor jako mýtus aneb umělecký obraz vítězství pracujícího lidu). Pomocí obsáhlých prezentací se pokoušeli naznačit, jak by bylo možné o složitých politických událostech a jejich uměleckém obrazu učit zajímavě, případně jak pracovat s moderními médiálními technologiemi, které jsou pro studenty přitažlivější, než tradiční výukové materiály.
Všechna vystoupení a prezentace získali účastníci semináře na DVD, která také obsahovala množství textových, audio i video materiálů, jež byly připraveny pro využití ve výuce. Další informace a dokumenty ke stažení je možné získat na www.postkomunismus.czŽivé pochodně - Jan Palach

19. ledna 2009 proběhla v Klubu Atlantik v Ostravě I. část cyklu, který se vrací k obětem okupace let 1968-69.
První díl byl věnován osobě Jana Palacha. O událostech, které jeho smrti předcházely a podobě normalizace, diskutovali studenti tří ostravských gymnázií s historiky z Ostravské univerzity a o.s. Pant.
Plný sál a víc jak hodinová diskuse přesvědčily všechny přítomné, že se středoškolská mládež o témata spojená s dějinami minulého režimu skutečně zajímá.
Význam akce podtrhl i generální konzul Polské republiky v Ostravě pan Jerzy Kronhold, který pronesl slavnostní zahajovací řeč, ve které připomněl také hrdinství Poláka R. Siwiece, který se na protest proti okupaci Československa upálil již v létě 1968. Studenti pak zhlédli filmy M. Drygase "Uslyšíš můj křik" a "Ticho" M. Peera.


nahoru ^